Alerji Çeşitleri ve Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji Çeşitleri Ve Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji, başlı başına kişilerin bünyesinde var olan rahatsızlıklardan biridir. Günümüzde pek çok farklı alerji çeşidi bulunmaktadır. Bu alerjiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Alerjinin belirtileri küçük yaşta kendini belli ederek fark edilmeye başlanır. Özellikle kronik alerjisi olan kişilerde bebeklikten alerji teşhisi konulmaktadır. Alerjinin, kronik alerji, akut alerji, rinit, astım gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Kronik alerji kişinin doğumu ile bünyesinde var olan alerji çeşitlerinden biridir. Böylelikle bebeklikten belirti göstererek teşhis konulmaktadır. Bunun yanı sıra rinit alerji halk arasında bahar nezlesi olarak bilinmektedir. Bu alerjinin belirtileri ise mevsim değişikliğinde kendini göstermektedir. Akut alerji gibi diğer alerjiler ise kişiden kişiye değişen belirtilere sahiptir. Günümüzde bağışıklık sistemine ve dış etkenlere göre de akut alerjinin belirtileri farklılık göstermektedir.

Rinit Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji çeşitlerinin başında yer alan rinit alerji mevsim değişikliği nedeni ile meydana gelmektedir. Kişilerde öksürük, gözde, burunda ve boğazda kaşınma hissi, hapşırma, burun akıntısı ve ciltte kızarıklıklar görülmektedir. Aynı zamanda alerjinin ileri safhalarında boğazda gıcık hissi, öksürükte artış ve gözlerde bulanık görme durumu da meydana gelmektedir. Bazı rinit alerjiler ise hayvan tüylerine karşı oluşarak aynı belirtiler kendisini göstermektedir.

Alerjik Astım Nedir?

Genetik olarak kişilerde kendini belli eden rahatsızlıklardan biri alerjik astımdır. Bu durum bronşların alerjiye karşı oluşturduğu bir savunma sistemi olarak da bilinmektedir. Boğazda kuruluk hissi, öksürme, nefes almada zorlanma ve göğüs sıkışması durumları alerjik astımın belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
💬 WhatsApp Destek
Merhaba 👋🏼
Merak ettiğiniz soruları WhatsApp üzerinden sorabilirsiniz.