Çocuklarda Salgın Ortamı

Son zamanlarda meydana gelen Covid-19 salgını, tüm dünyayı etkisi altına aldığı için tüm ortamlara sirayet etmiştir. Bu durumdan yetişkinlerin etkilenmesiyle birlikte çocuklarda da büyük etkiler bırakmıştır. Bu sebeple, UNICEF ve paydaşları çocuklarda salgın ortamı ile ilgili birkaç noktaya parmak basıyor. Salgın ortamının getirdiği sorunlar sebebiyle çocuklar çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalmıştır.

Salgın Ortamından Çocuklar Nasıl Etkilendi?

Dünya çapında 1,5 milyardan fazla olan çocuklar ve gençlerin okulları kapatıldı. Bu durum oldukça ciddi birçok etkiye sebep oldu. Bu etkilerden bazıları şunlardır:

Çocukların temel ihtiyaçları arasında yer olan sosyalleşme, kısıtlılık sebebiyle internet ortamına taşındı. Bunun yanı sıra okullar da internet ortamında derslerine devam etmeye başladı. Bu durumun olumsuz etkileri de oluşabilir.

Uzmanlar özellikle bu dönemde internet üzerinde sosyalleşen çocukların daha savunmasız olabileceğin ve kötü niyetli kişiler tarafından kandırılmaya müsait olabileceklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle aileler ile eğitimcilerin bu konuya ilişkin gerekli önlemleri alması ve çocuklara güvenli bir ortam yaratılması gerektiğini savunmaktadır.

Çocuklar İçin Salgın Ortamı Nasıl Olmalı?

Covid 19 gibi salgın ortamlarında çocukların güvenliği ve gelişimi önemsenmelidir. Bu duruma yönelik yapılan araştırmalar ve sonuçları birtakım tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeleri şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Çocuklara gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır.
  • Çocuklara karşı dürüst ve açık olurken, yaşına uygun olarak kısa yanıtlar verilmelidir.
  • Çocuklar tekrar tekrar soru sormaya yatkındır. Bu nedenle her soruya yanıt vermeye hazır olunmalıdır.
  • Sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edinmek bu dönemde önemlidir.
  • Anne ve babaların bu salgın ortamında çocuklarına karşı rol model olmaları gerektiğini unutmayalım. Bu sebeple buna uygun davranışlar ve yaşam düzeni oluşturulmalıdır.
  • Yukarıda sosyal ilişkilerin internet üzerinden geliştiğini söylemiştik. Çocukların internetten kurduğu sosyal ilişkileri onlardan dinlemeli, anlamlandırmalı ve desteklemelisiniz. Olası tehlikelere karşı güvenlik tedbirlerini onlar için almak ailelerin dikkat etmesi noktalardan biridir.
  • Ayrıca çocuklar yakınlarının ölüm haberleriyle karşı karşıya kalabilir. Ölüm kavramı onlar için tam olarak bir şey ifade etmez. Bu sebeple açıklamaları yaparken “Öldü” kelimesi bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yerine “Artık nefes alamaz, acı hissetmez ve hareket edemez” gibi cümleler kurabilirsiniz. Bu daha anlaşılır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
💬 WhatsApp Destek
Merhaba 👋🏼
Merak ettiğiniz soruları WhatsApp üzerinden sorabilirsiniz.