Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks Nasıl Yapılır?

Vücudumuza alınan zararlı toksinlerin dokularımıza zarar vermeden atılma işlemine detoks denmektedir. Toksinlerin hepsi dışarıya atılmamaktadır. Bu zararlı toksinler, yaşam tarzımıza bağlı olarak da vücudumuza yerleşebilmektedir. İki farklı detoks çeşidi vardır, Birincisi antioksidan sistemi, ikincisi ise karaciğerin detoksifikasyon görevidir.

Zehirlenme Ve Beslenme

Vücudumuzda zehirlenme sonucu ya da beslenme düzenimizin ağır darbeler alması sonucu yer edinen toksinler, detoks yöntemi ile tamamen olmasa da temizlenmektedir. Vücudumuz bu zararlı toksinlerden arındıktan sonra çok daha sağlıklı olarak işleyişine devam etmektedir.

Detoksa Başlama Zamanları

Yıllardır edinilen yeme, içme davranışlarını bir anda terk etmek asla mümkün olmamaktadır. Detoksa başlamak için detaylı bir program ve plan hazırlanıp, bunların doğrultusunda gidilmelidir. Bir anda değişimi hedefleyen programlar ve zaman ayarlamaları kullanılmamalı, etkisini yavaş yavaş arttırarak gösteren programlar uygulanmalıdır. Bu programlarda başarı oranı çok daha yüksektir. Öncelikle hafif detoks diyetleri ile başlanmalı, sigara kullanımı azaltılmalı veya bırakılmalı, sonrasında ise düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Detoks diyetinin gerçekleştirirken sağlık konusunda hiçbir problem yaşanmaması halinde et ve bazı şeker içeren beslenme programlarına izin verilebilmektedir. Detoks diyetinde tamamen kısıtlama asla söz konusu olmamaktadır.

Detoks diyeti, uzmanlar tarafından genellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde önerilmektedir. Yaşanılan stresin daha az olduğu bu dönemlerde detoks diyeti uygulamak diğer mevsimlere ve zamanlara göre çok daha faydalı olmaktadır. Stresten uzak bu zaman dilimleri, detoks diyeti uygulamak için bire birdir.

Bunların yanı sıra bu mevsimlerde yapılan egzersizler de vücuttan toksit atımını bir hayli desteklemektedir. Bu dönemlerde zehirlenme vakalarının daha az görüldüğü, insan sağlığının, muhtemelen stres düşüklüğü olduğu için, daha iyi olduğu bilinmektedir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti, her bünye ve her vücuda farklı olarak uygulanmalıdır. Ancak bu diyet herkes tarafından uygulanmamalı, karar vermeden önce kesinlikle hekime başvurulmalıdır. Aksi taktirde toksit zehirlenme durumu vücut içerisinde yaşanabilmektedir. Detoks diyeti için aşağıdaki maddelere çok önem verilmelidir.

  • Yemekleri yeterince çiğnemek
  • Beslenme programının kalori ayarı
  • Rahat oturma pozisyonu
  • İçecek olarak yalnızca bitki çayları
  • Tüketilecek yiyeceklerin de iyi bir sıcaklıkta olması gereken bu diyet, günümüzde birçok insan tarafından uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
💬 WhatsApp Destek
Merhaba 👋🏼
Merak ettiğiniz soruları WhatsApp üzerinden sorabilirsiniz.