Gıda ve İlaç Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda Ve İlaç Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Vücut fonksiyonlarının farklı toksik maddeler sonucu zarara uğraması sonucunda bozulması olarak nitelendirilen zehirlenme, kişinin yaşamsal ve gündelik fonksiyonlarını derinden etkilemektedir. Zehirlenme olayının yaşandığı kişide farklı belirtiler ile kendini gösteren zehirlenme durumu, bazı durumlarda kişilerde özel belirtilerde göstermektedir.

Bulantı, kusma, karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, ishal gibi durumlar zehirlenmenin en net belirtileridir. Ancak bazı zehirlenme durumları, belirtilerini deri üzerinde göstermektedir. Deri üzerinde ufak döküntüler sonucu kendini belli eden bu tür zehirlenmeler, şiddetli olarak hissedilmemektedir.

Zehirlenme Durumu

Olası bir zehirlenme yaşandığı anda direkt olarak hekime başvurulmalıdır. Hastanın durumuna göre planlanan iyileşme planları yapan hekimler, zehirlenmenin şiddetli olduğu durumlarda kişinin bilincini kısa sürede bir test etmektedir. Şiddetli olan bazı ölümcül zehirlenmelerde, zararlı toksin madde direkt olarak vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Bazı zehirlenmeler hiçbir tıbbi müdahaleye tepki vermemekte, yalnızca kusma durumu ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Özellikle küçük çocukların kimyasal madde yutması veya içmesi durumunda kesinlikle zararlı toksinlerin vücuttan kusma yolu ile hızlı bir şekilde atılması gerekir. Aksi taktirde zararlı toksinler vücutta kalıcı yer edinebilmektedir.

Beslenme Düzeni

Zehirlenmeye yol açan etmenler ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin bozulan beslenme düzeni veya sürekli olarak sinir, stres durumu zehirlenmenin en büyük tetikleyicileridir. Zehirlenmeleri asla küçüğe almamak gerekmektedir. Her gün dünya üzerinde yaklaşık 2000 kişi zehirlenmeye veya buna bağlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir. Zehirlenmelerin geneli beslenme düzeninin bozulması sonucu oluşmaktadır. Bunlara gıda zehirlenmesi de denmektedir. Beslenme düzenine daima özen gösterilmelidir.

Detoks Yöntemi

Vücuda giriş yapan toksin maddeler sonucu oluşan zehirlenmeler, vücuda giriş yapmadan da günümüzde önlenebilmektedir. Bulunan bazı diyetler ve metabolizmayı güçlendiren takviyeler sayesinde vücudumuz bakteri ve zararlı toksinlere karşı daha dayanıklı olmaktadır. Bunun en bilinen yolu detoks yöntemidir. Detoks yönteminde kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmakta ve egzersiz planı yazılmaktadır. Özellikle obez bireylerin vücut sağlığı için düzenlenen detoks diyeti, günümüzde birçok insan tarafından sıkça kullanılmaktadır. Bu diyetin başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Besinleri dikkatli çiğnemek
  • Salata ve meyve tüketimini artırmak
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak
  • Streten uzak bir hayat geçirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
💬 WhatsApp Destek
Merhaba 👋🏼
Merak ettiğiniz soruları WhatsApp üzerinden sorabilirsiniz.