Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Zor şartlar altında yaşadığımız şu günlerde, özellikle üstünde durmamız gereken konulardan birisi sağlık. Sağlığımızın yerinde olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi de bağışıklık sistemidir.

Korona Virüs ve Bağışıklık Sistemi

Korona virüsbağışıklık sistemimizi oldukça zorlayan, bulaşması kolay bir virüstür. Bu virüs hayatımızı olumsuz etkilemiştir. Sağlık sıkıntısı yaşayan kişilerin bu hastalığa yakalanmaları sonucunda ölebildiklerini görüyoruz. Ancak bu hastalığa yakalanmamak için sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır. Dışarı çıkıldığında ise maske takılmasının oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Böylelikle virüs daha yavaş şekilde yayılacaktır. Hastalığa yakalanan insanların bu hastalığı geçirme şiddetleri ise bağışıklık sistemlerine bağlıdır. Bağışıklık sistemi güçlü olan ve kronik rahatsızlığı olmayan bir kişinin bu hastalığı kolayca atlatabildiği görülmektedir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi düzenli beslenmektir. Yediğimiz öğünlerde karbonhidrat, yağ ve protein dengesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Böylelikle bağışıklık sistemimiz bu ögeler sayesinde güçlenecektir.

Atlanılmaması Gereken Ara Öğünlerimiz

Hızlıca akıp giden şu hayatımızda saati saatine istediğimiz yemekleri yiyemeyiz. Yeteri kadar beslenemediğimiz için bağışıklık sistemimiz zayıflar ve çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalimiz artar. Ana öğünlerimizden ziyade ara öğünlerimize de oldukça önem vermeliyiz. Ara öğünlerimiz sayesinde gün içerisinde alınamayan besin ögelerinin alınması sağlanabilir. Bu öğünlerde, kuru meyve, fındık, fıstık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerin tüketilmesi mümkündür.

Taze meyve ve sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Günde beş öğün sebze ve meyve yemek, kişiyi daha mutlu etmektedir. Ayrıca kişinin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Her vitaminin vücudumuz için önemi ayrıdır. Ancak bu dönemlerde özellikle C vitamini içeren besinleri tüketmekte fayda var. Portakal, limon, kivi, yaban mersini, yeşil biber, kırmızı lahana gibi yiyecekler tercih edilmelidir.

Spor Her Daim Hayatımızda Olmalı

Spor yapmak her insan için faydalı bir aktivitedir. Zayıf kişiler spor yaparak kilo alabilir. Kilolu kişiler ise spor yaparak kilo verebilirler. Spor yapan insanın bağışıklık sistemi güçlüdür. Evde spor yaparak günümüzü daha mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirebiliriz. Böylelikle motivasyonumuz artar ve hayatımızda olan olaylara pozitif bir şekilde yaklaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
💬 WhatsApp Destek
Merhaba 👋🏼
Merak ettiğiniz soruları WhatsApp üzerinden sorabilirsiniz.