İshalde Sıvı Tüketiminin Önemi

İshal, dışkı yapmanın normale göre daha cıvık olması durumuna denir. İshale sebep olan durum, bağırsak hareketlerinin bozulmasıdır. Kişinin bağırsak hareketlerinde gelen bu bozulma neticesinde sık tuvalete çıkma isteğiyle birlikte dışkı cıvık bir hal alır. Eğer günde 3 defadan fazla dışkılıyorsanız ve bu cıvık bir şekilde oluyorsa, ishal olduğunun göstergesidir.

İshal durumunun ağırlığına göre vücutta su kaybı meydana gelir. Örneğin çok ağır bir ishal vakasında kişi günde 13-14 litre kadar su kaybı yaşar. Bu durum vücutta fazladan su kaybına yol açtığı için sıvı tüketimini önemli hale getirir. İshalin kontrol altına alınması ve vücudun kaybettiği suları geri alması bakımından ishalde sıvı tüketiminin önemi göz ardı edilmemelidir.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri hastalığın şiddetine göre belirtileri değişkenlik gösterir. Örneğin kişi az miktarda su kaybı yaşamışsa bu durum kendini susuzluk olarak gösterir. Eğer orta derecede sıvı kaybına maruz kalmışsa, bu durum ağız kuruluğu, ruh halinde huzursuzluk ve idrarında azalma ortaya çıkar. Şiddetli olan durumu ise vücudun %10’luk bir sıvı kaybı yaşamasıdır. Dolayısıyla en çok görülen belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Cıvık dışkılama
  • Acil dışkılama isteği ile birlikte büyük tuvaletini tutamama durumu,
  • Fazla dışkılama
  • Susuzluk yaşama
  • Bulantı veya kusma görülmesi
  • Ateş yükselmesi
  • Halsizlik
  • Gaz çıkarma
  • Karın bölgesinde ağrı hissetme

İshale Ne İyi Gelir?

İshale ne iyi gelir sorusu sık karşılaştığımız bir sorudur. Bunun için önereceğimiz bir karışım vardır. Fakat bu karışım, hastalığın durumu iyiyse, bulantı ve kusma yaşamıyorsa uygulamalıdır. Durumu ağır olan ishal hastalarında ağızdan beslenememe, ateş ve 24 saatten uzun sürmesi durumu varsa kişi doktora görünmelidir.

Hasta iyiyse yapacağı karışım şu şekildedir:

1 litre suyu kaynatıp, suyun soğumasını bekleyin. Soğuyan suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonatı ekleyip karıştırın. Bu karışımı gün içinde sık aralıklarla içmeye özen gösterin.

Ayrıca beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Yağlı ve lifli yiyecek tüketmemek gerekir. Bununla birlikte kaybedilen potasyumun kazanılması için muz, patates gibi gıdalar tüketin. Çorba, haşlama, püre, makarna ve pirinç gibi yiyecekler de çok faydalıdır. Fakat ishalde sıvı tüketimi önemi, sıvı ve elektrolit kaybını önlemek içindir. Bu nedenle bol sıvı tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Select your currency
TRY Türk lirası