Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Virüslere karşı daha etkin bir koruma sağlamak için hijyen kurallarının yanı sıra beslenmenin de önemi büyük olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici önlemler almanın yanı sıra hastalıklara karşı korunmak da büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Vücudun sağlık dengesini sağlayan bu sistemi güçlendirebilmek için beslenmeye dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi ya da immün sistem; canlıda hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturan, patojen ve tümör hücrelerini tanıyarak onları yok eden, zararlı ve yabancı maddelerden koruyan karmaşık yapıya denmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlar sağlık kaliteleri yüksek olan insanlardır ve virüs, bakteri ya da çeşitli hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır.

Virüslerin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Virüsler yalnızca diğer organizmaların canlı olan hücrelerinde üreyebilen küçük enfeksiyon yapan ajandır. Günümüzde milyonlarda türünün olduğu bilinen virüslerin bazıları oldukça tehlikeli olmakla beraber yeryüzündeki hemen hemen her ekosistemde bulunmaktadır ve çok çeşitlidir. Virüsler birçok şekilde yayılmaktadır. Bazı virüsler öksürme ve hapşırma yoluyla insandan insana yayılırken bazıları da kan emici böcekler sayesinde taşınabilmektedir. Bağırsak enfeksiyonunun yaygın nedeni olan norovirüs ve rotavirüs ise fekal-oral yollarla insandan insana bulaşır ve vücuda yiyecek ya da su içinde girmektedir.

Vücuda alınan virüslere karşı bağışıklık sisteminin vereceği tepki çok önemlidir. Sağlıklı bir insanın sahip olduğu bağışıklık sistemi virüse karşı direnç gösterirken sağlık sistemi zayıf olan kişilerde ise ölümcül olabilmektedir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin sağlık ve direnci oldukça önemlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi uzun süreler boyunca dengeli ve düzenli beslenmeye dayanmaktadır. Vücudun su dengesini sağlayan kalsiyum bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ayrıca düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlü tutarken virüs ve çeşitli hastalıklara karşı korunmayı oldukça net etkilemektedir.

Ayrıca virüs riski stres seviyesinin yüksek olduğu vücutlarda daha yüksektir. Bağışıklık sistemi için D vitamini takviyesi de gerekmektedir. D vitamini virüs ve bakterileri öldüren antimikrobiyal protein üretmektedir. Ayrıca aşırı alkol tüketiminden de kaçınılmalıdır. Çinko bakımından zengin besinlerin ve takviyelerin alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbete Başla
💬 WhatsApp Destek
Merhaba 👋🏼
Merak ettiğiniz soruları WhatsApp üzerinden sorabilirsiniz.